Wie in Emmen woont, stookt gemiddeld meer dan iemand in de rest van het land. Dat is geen gevoel maar een cijfer: 950 kubieke meter aardgas per woning in 2025, tegen 790 landelijk. Twintig procent verschil. Een deel daarvan zit in de woningvoorraad en kun je alleen met isolatie aanpakken. Een ander deel zit in de installatie zelf, en daar valt met instellen, schoonmaken en inregelen verrassend veel te halen zonder dat je iets verbouwt. Op deze pagina staat waar dat verschil precies vandaan komt, wat het per wijk betekent, en welke ingrepen aan je cv-installatie er daadwerkelijk toe doen.
Hoeveel gas gaat er in Emmen doorheen
In 2025 verbruikte een woning in de gemeente Emmen gemiddeld 950 kubieke meter aardgas. Het landelijk gemiddelde lag op 790. Dat verschil is niet nieuw en ook niet toevallig: in 2019 stond Emmen op 1.450 tegen 1.180 landelijk, in 2022 op 1.130 tegen 930. Het absolute verbruik is dus fors gedaald, vooral door de prijsstijging en door zachtere winters, maar het verschil met het landelijk gemiddelde is al die jaren blijven bestaan.
Kijk je naar woningtype, dan zie je waar het zit. In 2023 gebruikte een tussenwoning in Emmen 910 kubieke meter tegen 790 landelijk, een hoekwoning 1.030 tegen 920, en een appartement 670 tegen 580. Bij vrijstaande woningen is het beeld omgekeerd: 1.300 in Emmen tegen 1.330 landelijk. Het verschil zit dus vooral bij de rij- en hoekwoningen, en dat zijn precies de woningtypen waarvan er hier veel staan uit de bouwperiode tussen 1965 en 1985.
Per wijk loopt het ver uiteen
Het gemeentelijke gemiddelde verbergt grote verschillen. Delftlanden, de nieuwste wijk, kwam in 2024 uit op 460 kubieke meter per woning. Kern Emmen Zuid stond op 1.360 en Kern Emmen Noord op 1.310, de buitengebieden met veel vrijstaande woningen. Daartussenin zit de rest: Emmermeer 820, Emmerhout 840, Rietlanden 880, Angelslo 920, Bargeres 940, Klazienaveen 980, Erica en Emmer-Compascuum rond 1.060, Nieuw-Weerdinge 1.130 en Roswinkel 1.200. Ligt jouw wijk aan de bovenkant van die reeks, dan zegt dat vooral iets over de bouwperiode en het woningtype, en niet over hoe zuinig je stookt.
Wat opvalt is dat Delftlanden tegelijk het hoogste elektriciteitsverbruik van alle wijken heeft met 4.020 kilowattuur, tegenover 2.170 in Emmerhout. Dat is geen toeval: in nieuwbouw met warmtepompen verschuift het verbruik van gas naar stroom. Voor jouw eigen situatie betekent dit vooral dat je je verbruik niet met het landelijke gemiddelde moet vergelijken maar met dat van je eigen wijk en je eigen woningtype. Pas dan weet je of je hoog of laag zit.
Wat de installatie zelf kan schelen
De grootste installatiewinst zit in de aanvoertemperatuur. Een HR-ketel haalt zijn hoge rendement uit het condenseren van waterdamp in de rookgassen, en dat lukt alleen als het retourwater voldoende koud terugkomt. Staat je ketel standaard op 80 graden aanvoer terwijl de woning ook bij 60 warm wordt, dan condenseert het toestel een deel van de tijd niet en verlies je rendement dat je wel betaalt. Het verlagen van die instelling kost niets.
Ga daarbij stap voor stap te werk. Verlaag de maximale aanvoertemperatuur met vijf graden en kijk een week of je huis nog op temperatuur komt op een koude dag. Blijft het comfortabel, verlaag dan opnieuw. Loop je vast bij één koude kamer, dan is dat een kwestie van die ene radiator of van de doorstroming daarheen, niet van de hele installatie. Wij stellen dit tijdens een onderhoudsbeurt standaard na en leggen uit tot hoe ver je in jouw woning kunt gaan.
Schoon, luchtvrij en waterzijdig ingeregeld
Drie dingen aan de waterzijde kosten geld zonder dat je het merkt. Lucht in de radiatoren zorgt ervoor dat een deel van het oppervlak geen warmte afgeeft, waardoor de ketel langer moet branden voor dezelfde kamertemperatuur. Slib doet hetzelfde aan de onderkant van de radiator en vertraagt bovendien de circulatie. Een installatie die nooit is ingeregeld, stuurt te veel water naar de dichtstbijzijnde radiatoren en te weinig naar de verste, waardoor de thermostaat te lang warmte blijft vragen.
Die drie zijn allemaal op te lossen zonder te verbouwen. Ontluchten en bijvullen kost €69 als je het laat doen, en zelf ontluchten kost je alleen een sleuteltje en een half uur. Doorspoelen bij zware vervuiling kost €395 tot acht radiatoren. Waterzijdig inregelen is handwerk en vraagt tijd, maar het is in een woning met radiatoren op drie verdiepingen vaak het verschil tussen een installatie die zwoegt en een die rustig zijn werk doet.
Thermostaat en stookgedrag
Het grootste misverstand is dat een lagere nachtverlaging altijd bespaart. In een goed geisoleerde woning met een moderne ketel is een diepe nachtverlaging vaak nadelig, omdat de ketel ’s ochtends op vol vermogen moet stoken om het gat te dichten en dan juist slecht condenseert. In een slecht geisoleerde woning werkt het wel, omdat die woning ’s nachts toch afkoelt. Welke van de twee jouw situatie is, merk je door het een week uit te proberen en je meterstanden te noteren.
Een slimme thermostaat helpt hierbij, niet door magie maar doordat je ziet wat er gebeurt. De meeste modellen laten per dag zien hoeveel uur de ketel heeft gebrand, en daarmee kun je een verandering meteen beoordelen in plaats van het een winter later op je jaarrekening te zien. Wij plaatsen en stellen een slimme thermostaat in voor €189, of vervangen een bedrade thermostaat voor €135. Het instellen is daarbij belangrijker dan het merk.
Wat wij tijdens een beurt meenemen
Bij een onderhoudsbeurt van €95 kijken we standaard naar de punten die met verbruik te maken hebben, niet alleen naar de veiligheid. De monteur controleert de aanvoertemperatuur en bespreekt of die lager kan, meet de verbranding door zodat de gas-luchtverhouding klopt, kijkt of de installatie lucht bevat, en controleert de voordruk van het expansievat omdat een systeem dat telkens water verliest ook telkens vers zuurstofrijk water binnenkrijgt. Dat laatste versnelt roestvorming, roest wordt slib, en slib kost opnieuw rendement.
Wat we niet doen, is een besparingspercentage beloven. Hoeveel je precies bespaart, hangt af van je woning, je isolatie, je gedrag en de winter. Wat we wel doen is vertellen welke van de punten hierboven in jouw installatie het meeste oplevert en wat het kost om dat aan te pakken. Bij een woning in een wijk die rond de 1.100 kubieke meter zit, is dat een ander gesprek dan bij een appartement dat op 670 uitkomt.
Wat het bij ons kost
| CV-ketel onderhoud | Wat erbij zit | Prijs |
|---|---|---|
| Onderhoudsbeurt cv-ketel, eenmalig (excl. btw) | Voorrijden binnen de gemeente en btw | €95 |
| Onderhoudsbeurt met CO-meting en schriftelijk rapport | Voorrijden binnen de gemeente en btw | €95 |
| Onderhoudsabonnement, per jaar vooruit (excl. btw) | Voorrijden binnen de gemeente en btw | €89 per jaar |
| Onderhoudsabonnement, per maand | Voorrijden binnen de gemeente en btw | €7,42 per maand |
| Radiatoren ontluchten en installatie bijvullen | Voorrijden binnen de gemeente en btw | €69 |
| Inclusief btw en voorrijden binnen de gemeente Emmen. | ||
Inclusief btw en voorrijden binnen de gemeente Emmen.
Veelgestelde vragen
Waarom gebruikt Emmen meer gas dan het landelijk gemiddelde?
Vooral door de woningvoorraad. Van de 50.710 woningen in de gemeente is 37 procent gebouwd tussen 1965 en 1985, en het verschil met het landelijk gemiddelde zit bij de rij- en hoekwoningen uit die periode. Bij vrijstaande woningen zit Emmen juist iets onder het landelijk cijfer.
Hoeveel gas gebruikt een gemiddelde woning in mijn wijk?
Dat loopt in 2024 uiteen van 460 kubieke meter in Delftlanden tot 1.360 in Kern Emmen Zuid. Emmermeer zit op 820, Emmerhout op 840, Rietlanden op 880, Bargeres op 940 en Klazienaveen op 980. Vergelijk je eigen verbruik met je eigen wijk, niet met het landelijke gemiddelde.
Levert een lagere aanvoertemperatuur echt iets op?
Ja, want een HR-ketel condenseert alleen goed als het retourwater koud genoeg terugkomt. Verlaag met vijf graden tegelijk en kijk een week of de woning op een koude dag nog warm wordt. Het kost niets en het is de eerste ingreep die we bij een beurt bespreken.
Bespaar ik met een slimme thermostaat?
Alleen als je hem gebruikt om te sturen. De winst zit in het inzicht: je ziet per dag hoeveel uur de ketel brandt en kunt een aanpassing meteen beoordelen. Plaatsen en instellen kost €189. Een thermostaat die je na twee weken niet meer bekijkt, bespaart weinig.